brand: "lg"
currency: UYU
in_stock: true
reviews_count: 13
category: "Lg"
store_origin: UY
region: Uruguay
---
**Brand:** lg
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🔥 Elevate your entertainment with LG C2: Where stunning OLED meets AI brilliance!
## Quick Answers
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- lg enthusiasts
## Why This Product
- Trusted lg brand quality
## Features
- Experience amazing, beautiful picture quality with infinite contrast, deep black, and over a billion colors, now even brighter*, thanks to LG's 8 million self-lit OLED pixels.Image Aspect ratio:16:9.Bluetooth Support : Version 5.0, Power Supply (Voltage, Hz) AC 120V, 50/60Hz..Operating Temperature : 0 °C to 40 °C (32 °F to 104 °F)
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B09RMLLJPX |
| Additional Features | Nvidia G Sync |
| Annual Energy Consumption | 176 Kilowatt Hours |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Audio Input | HDMI |
| Audio Output Mode | Surround |
| Base Depth | 9.1 Inches |
| Battery Type | 2 AA batteries |
| Best Sellers Rank | #108,107 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #54 in OLED TVs |
| Bluetooth Version | 5 |
| Built-In Media | Power Cable, Remote Control, Stand |
| Color | Black |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Content Sharing Direction | Mobile to TV |
| Contrast Ratio | Infinite |
| Controller Type | Amazon Alexa,Google Assistant,Apple HomeKit |
| Customer Reviews | 4.5 out of 5 stars 3,275 Reviews |
| Display Backlight Technology | Self-Luminous |
| Display Language Options | English, Spanish, French |
| Display Refresh Rate in Hertz | 120 |
| Display Size Class | 55 Inches |
| Display Technology | OLED |
| HDR Format Supported | Dolby Vision |
| Hardware Interface | HDMI |
| Has Color Screen | Yes |
| Integrated Surround Sound Format | Dolby Atmos |
| Internet Applications | Disney Plus, HBO Max, Hulu, Netflix, Prime Video |
| Item Dimensions D x W x H | 9.1"D x 48.1"W x 29.8"H |
| Item Width | 48.1 Inches |
| Line Voltage | 100-240 VAC 50-60 Hz |
| Manufacturer | OLED55C2PUA |
| Maximum Display Brightness | 83 Nit |
| Mfr Part Number | OLED55C2PUA |
| Model Name | OLED55C2PUA |
| Model Number | OLED55C2PUA |
| Model Series | C2 Series |
| Model Year | 2022 |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Number of Audio Channels | 5.1 |
| Number of Component Outputs | 4 |
| Operating System | WebOS |
| Parental Control Technology | [POSSIBLE] Parental Controls |
| Picture Quality Enhancement Technology | 4K Cinema HDR |
| Power Consumption | 22 Watts |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Remote Control Technology | Magic, Voice control |
| Remote Required Battery Quantity | 2 |
| Remote Required Battery Size | AA |
| Resolution | 4K |
| Screen Finish | Glossy |
| Screen Size | 55 Inches |
| Signal Format | HDMI, USB |
| Size | 55 inch |
| Speaker Description | Built-in speakers with Dolby Atmos and 40W (4E+1 watts) output |
| Speaker Maximum Output Power | 40 Watts |
| Special Feature | Nvidia G Sync |
| Total Number of HDMI Ports | 4 |
| Total USB 2.0 Ports | 3 |
| Total USB 3.0 Ports | 1 |
| Total Usb Ports | 3 |
| UPC | 195174028100 |
| VESA Mount Standard | 300 x 200 mm |
| Video Encoding | HEVC |
| Voltage | 120 Volts |
| Warranty Description | 1 Year Parts and Labor |
| Warranty Type | Limited |
| Wattage | 22 watts |
## Product Details
- **Aspect Ratio:** 16:9
- **Display Technology:** OLED
- **Included Components:** Power Cable, Remote Control, Stand
- **Product Dimensions:** 9.1"D x 48.1"W x 29.8"H
- **Refresh Rate:** 120 Hz