title: "Casio GA-100-1A4DR G-Shock Watch (G272)"
brand: "casio"
currency: UYU
in_stock: true
reviews_count: 13
category: "Casio"
url: https://www.desertcart.uy/products/64739748-casio-ga-100-1a4dr-g-shock-watch-g272
store_origin: UY
region: Uruguay
---
**Brand:** casio
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🕶️ Own every second, anywhere — the ultimate watch for the unstoppable professional.
## Quick Answers
- **What is this?** Casio GA-100-1A4DR G-Shock Watch (G272) by casio
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- casio enthusiasts
## Why This Product
- Trusted casio brand quality
## Description
Mineral Glass Magnetic Resistant Shock Resistant 200-meter water resistance Case / bezel material: Resin Resin Band LED light Auto light switch, selectable illumination duration, afterglow World time 29 time zones (48 cities + coordinated universal time), daylight saving on/off, Home city / World time city swapping 1/1000-second stopwatch Measuring capacity: 99:59'59.999'' Measuring modes: Elapsed time, lap time, split time Others: Speed (0 to 1998 units / hour), Distance input (0.0 to 99.9) Mach indicator (speed exceeding 1225 units / hour) Countdown timer Measuring unit: 1 second Countdown range: 24 hours Countdown start time setting range: 1 minute to 24 hours (1-minute increments and 1-hour increments) Other: Auto-repeat 5 daily alarms (with 1 snooze alarm) Hourly time signal Full auto-calendar (to year 2099) 12/24-hour format Regular timekeeping Analog: 2 hands (hour, minute (hand moves every 20 seconds)) Digital: Hour, minute, second, pm, month, date, day Accuracy: ±15 seconds per month Approx. battery life: 2 years on CR1220 Size of case: 55 × 51.2 × 16.9 mm Total weight: 70 g LED:Amber
## Features
- Dial Color: Black, Case Shape: Round, Dial Glass material: Mineral
- Band Color: Black, Band Material: Resin
- Watch Movement Type: Quartz, Watch Display Type: Analog-Digital
- Case Material: Resin
- Water Resistance Depth: 200 meters, Buckle Clasp
- Warranty type:Manufacturer; 2 Years Domestic Warranty
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B003CJ94IA |
| Age Range Description | Adult |
| Band Colour | Black |
| Band Material | Resin |
| Band Style1 - Band Style5 | Modern |
| Band Width | 29.4 |
| Best Sellers Rank | #9,844 in Watches ( See Top 100 in Watches ) #4,815 in Men's Wrist Watches |