| ASIN | B001EVGIYG |
| Best Sellers Rank | 396 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) 4 in Network Switches |
| Box Contents | 8-Port Gigabit Desktop Switch TL-SG1008D, Power Adapter, Installation Guide |
| Brand Name | TP-Link |
| Case Material Type | Plastic |
| Color | black |
| Compatible Devices | Desktop, Camera, Router, Printer |
| Current Rating | 0.6 Amps |
| Customer Reviews | 4.7 4.7 out of 5 stars (11,774) |
| Data Transfer Rate | 1000 Megabits Per Second |
| EU Spare Part Availability Duration | 2 Years |
| Interface | RJ45 |
| Item Dimensions L x W x H | 18L x 9W x 2.5H centimetres |