The Envirovent Silent 150 Axial Extractor Fan with Timer (SILENT-150T) delivers efficient ventilation with a quiet 45dB operation, featuring an adjustable timer and backdraught shutter. Its 150mm duct size and compact design make it ideal for seamless installation in professional and home environments seeking smart, noise-conscious airflow solutions.
| Brand | Envirovent |
| Model Number | SILENT-150T |
| Colour | White |
| Product Dimensions | 3 x 3 x 3 cm; 1.16 kg |
| Power / Wattage | 150 watts |
| Noise Level | 45 Decibels |
| Special Features | Portable |
| Item Weight | 1.16 kg |
A**R
Effective fan but not silent
T**Y
Unreliable, lasts only a few hours.
Certainly not silent, but much quieter than previous 6" fan. After a few hours use did go silent though. 2nd one in a row to do this. LED behind cover on but fan not running. Returned again for refund. Shame as the design with the rubber motor mounts did make a difference.
G**Y
Efficient and relatively quiet
P**
It's good for the bathrooms.
Product not bad, i have bought it for the my bathroom.
K**H
Noisy after 6 months use.
R**S
Noiser than expected, lasted 4.5yrs
Bought this back in late December 2014 and it died about a week ago (July 2019)Good points - it extracts a lot of airBad points - Got full of dust and clogged easily (why extractor fans lack a dust cover I do not know!), was way noisier then expected. A lot of this was due to it vibrating the ceiling, which made the noise louder - I'm sure a better job by me to fix it to something a bit more sturdy and less likely to vibrate might have helped.Saying that - I'm looking to replace it with the smaller 100mm model, so it can't be all that bad?!